Kiedy powinniśmy stosować stabilizator nadgarstka?
Staw promieniowo nadgarstkowy, krócej mówić nadgarstek, szczególnie narażony jest na różnego rodzaju kontuzje, przeciążenia i zwyrodnienia. Co istotne, nie wszystkie urazy muszą kończyć się gipsem lub szyną. W wielu przypadkach wystarczy stabilizator, który skutecznie unieruchomi staw, znacznie ograniczając ból i dyskomfort.
W jakich przypadkach z powodzeniem możemy po niego sięgnąć?
Stabilizatory nadgarstka sprawdzą się przede wszystkim w przypadku osób cierpiących na zespół cieśni nadgarstka. Zastosowanie stabilizatora nie tylko wzmacnia staw, ale też pomaga uśmierzyć dolegliwości bólowe, które spowodowane są w dużej mierze uciskiem nerwu pośrodkowego oraz powtarzalnością ruchów samego nadgarstka. Tego rodzaju usztywnienie jest też polecane dla osób uprawiających sport oraz wykonujących prace fizyczne. Są one znacznie częściej narażone na kontuzje, nadwyrężenia, przeciążenia oraz urazy nadgarstka i kciuka. Stabilizator pozwala na odciążenie stawu oraz jego ochronę podczas wykonywanej aktywności.
Kiedy jeszcze stosować stabilizator na nadgarstek? Na pewno przy zapaleniach stawu oraz bólach reumatycznych, jako że poprawia on krążenie oraz pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Jak wiadomo, zimno sprzyja reumatyzmowi, ważne jest więc, aby utrzymywać kończynę w cieple, a odpowiednia opaska oraz gorące kąpiele z pewnością przyniosą ulgę w bólu. Stabilizator jest też przydatny po operacjach, zabiegach chirurgicznych oraz w procesie rehabilitacji złamanej kończyny, która po ściągnięciu gipsu jest słaba i podatna na urazy. Stabilizator utrzymuje nadgarstek w odpowiedniej pozycji, dając czas na regenerację naderwanych tkanek, a tym samym zmniejsza ryzyko powstania ewentualnych powikłań oraz dalszych uszkodzeń.
Jaki stabilizator wybrać?
Wybór stabilizatora zależy w dużej mierze od stopnia urazu. Przy leczeniu złamań bądź rekonwalescencji po zabiegach najlepsze będą twarde i długie ortezy, które skutecznie unieruchamiają staw promieniowo nadgarstkowy. Elastyczny, usztywniany stabilizator sprawdzi się w przypadku cieśni nadgarstka, reumatyzmu oraz kontuzji i niewielkich urazach, natomiast opaska będzie niezastąpiona przy niestabilności, bólach oraz uszkodzeniu więzadeł nadgarstka, a także podczas intensywnych treningów oraz aktywności fizycznej.