Różnice między piłką do siatkówki halowej i plażowej
Siatkówka to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie, która przyciąga rzesze fanów i kibiców. Istnieją dwie podstawowe odmiany tej dyscypliny – siatkówka halowa oraz siatkówka plażowa. Obie wersje różnią się między sobą m.in. ilością zawodników, liczbą setów, wymiarami oraz nawierzchnią boiska, a także piłką, którą rozgrywana jest rozgrywka.
Jakie są zatem najistotniejsze różnice między piłką do halówki a plażówki?
Rozmiar i waga piłki
Teoretycznie zarówno w siatkówce plażowej jak i halowej mecze rozgrywa się piłką o standardowym rozmiarze 5, której obwód wynosi 65-67 cm, a waga waha się między 260 a 280 gramów. W praktyce piłka siatkowa plażowa jest minimalnie większa, ale też znacznie lżejsza od tej halowej. Lżejsza waga piłki pozwala na większą kontrolę, precyzję oraz zwinność graczy, którzy muszą poruszać się po niestabilnym, piaszczystym podłożu.
Ciśnienie powietrza
Zgodnie z wymogami FIVB, piłka do siatkówki plażowej powinna mieć ciśnienie pomiędzy 0,175-0,225 kg/cm2, a zatem znacznie mniejsze niż piłka do siatkówki halowej, której ciśnienie wynosi 0,30-0,325 kg/cm2. Skąd wynikają te różnice? Przede wszystkim z konstrukcji oraz sposobu gry. Piłka do siatkówki plażowej musi być bardziej miękka, aby umożliwić zawodnikom kontrolowanie piłki podczas gry na niestabilnym podłożu, jakim jest piasek. Z drugiej strony, piłka do siatkówki halowej musi być bardziej sztywna, aby umożliwić graczom precyzyjne uderzenia oraz utrzymywanie piłki na wysokości siatki.
Konstrukcja i materiał piłki
Piłki do siatkówki plażowej są zwykle wykonane z materiałów wodoodpornych, takich jak skóra syntetyczna, co pozwala na grę na piasku. Dodatkowo piłki plażowe charakteryzują się chropowatą powierzchnią zapewniającą lepszą przyczepność piłki do rąk i umożliwiającą grę w trudnych warunkach atmosferycznych. Powierzchnia plażówki może mieć też mniejsze wgłębienia, aby zapobiegać zbieraniu się piasku. Z kolei piłki do siatkówki halowej są zwykle wykonane z miękkiego tworzywa sztucznego lub ze skóry naturalnej, zaś ich powierzchnia jest gładka, co przekłada się na lepszą kontrolę nad piłką i dokładniejsze podania. Warto jednak pamiętać, że piłki przeznaczone wyłącznie do gry na hali zupełnie nie sprawdzą się na boiskach zewnętrznych lub plażowych; naturalna skóra bardzo szybko wchłania wilgoć, piłka szybko namięknie podczas deszczu lub po wpadnięciu do wody, tracąc swoje pierwotne parametry, a tym samym nie będzie się już nadawała do dalszej gry.